هزینه طرح توجیهی؟

هزینه طرح توجیهی؟

طرح توجیهی برای هر پروژه و ایده منحصربه‌فرد است و نمی‌توان یک طرح را برای پروژه‌های مشابه به‌کار برد.

  • تاریخ انتشار: 9 آبان 1394
  • تعداد بازدید: 5473
img

طرح توجیهی برای هر پروژه و ایده منحصربه‌فرد است و نمی‌توان یک طرح را برای پروژه‌های مشابه به‌کار برد.


طرح توجیهی برای هر پروژه و ایده منحصربه‌ فرد است و نمی‌توان یک طرح را برای پروژه‌های مشابه به‌ کار برد. قبل از قیمت‌ دهی طرح توجیهی، مشاور نیاز به دانستن یکسری اطلاعات مربوط به پروژه را دارد. اهداف پروژه‌، زمان بندی‌، بودجه‌، اسکوپ میزان آورده، میزان سرمایه‌گذاری و .... از جمله مواردی هستند که بر حق الزحمه تهیه طرح تاثیر می‌گذارند‌. عمق پروژه که خود به اهداف پروژه برمی‌گردد نیز بر قیمت تاثیرگذار است‌. اینکه طرح برای اخذ جواز صنایع (‌موافقت اصولی‌) نوشته شده یا برای ارائه به سرمایه‌گذار‌، اسناد داخلی یک شرکت است یا برای تامین مالی پروژه یا اخذ تسهیلات به بانک ارائه می‌شود همه بر قیمت تاثیر می‌گذارند‌. که همه اینها را می‌شود در یک گفتگوی چند دقیقه‌ای فهمید‌.

با این همه‌، به‌نظر ما‌ قیمت، فاکتور خوبی برای مقایسه مشاورین‌ یا طرح‌های توجیهی نیست‌. چرا که اگر طرح توجیهی به قیمت ارزان نوشته شود ولی استاندارد‌های لازم را نداشته باشد قابلیت طرح نزد سرمایه‌گذار یا بانک را نداشته باشد‌، عملاً به معنای دور ریختن پول خواهد بود‌. از طرف دیگر‌، اگر طرح توجیهی (امکان‌‌‌سنجی) با استانداردهای مطلوب نوشته شود و در نتیجه در بانک با معطلی کمتری مواجه شود، مثلاً پروژه 2 ماه زودتر به مرحله اجرا درآید طبیعتا منافعی نصیب سرمایه‌گذار می‌کند که در مقایسه با هزینه طرح توجیهی قابل قیاس نخواهد بود‌.

با این همه اگر بخواهیم به این سوال جواب مستقیم بدهیم اینست که هزینه یک طرح توجیهی (امکان سنجی) از 3 میلیون تومان برای یک طرح جواز صنایع که عملاً یک پیش طرح است شروع می‌شود و تا 350 میلیون تومان برای طرح‌های بزرگ با سرمایه‌گذاری‌ های بالا می‌رسد‌. در هر حال اگر شما بدنبال ارزان‌ترین راه حل هستید یا به کیفیت پروژه اهمیت نمی‌دهید‌، مطمئناً سپینود شرق گزینه خوبی برای شما نیست‌.

تهیه شده در گروه تولید محتوی سپینود شرق

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به موسسه سپینود شرق می باشد. انتشار مطالب فقط با ذکر منبع بلامانع است.

نظرتان را ثبت کنید

بیخیال

1 نظر

  • امید گرگانی

    با عرض سلام. بنده نیازمند طرح توجیه فنی و اقتصادی تولید نبات و محصولات مشابه هستم. لطفا برآوردی از هزینه تهیه این طرح را برای من ارسال فرمایید. طرح شامل نرم افزار کامفار هم باشد. با تشکر

    سپینود شرق:
    با سلام و تشکر از جنابعالی . ما با دانستن یک سری اطلاعات به ویژه حجم سرمایه گذاری و عنوان پروژه که با سوال کردن از شما بدست می آوریم میتوانیم هزینه طرح توجیهی را برآورد کنیم . لطفا در صورت نیاز به طرح توجیهی با موسسه سپینود شرق 02122584901 تماس حاصل فرمایید .

مطالب مفیدهمه مطالب مفید ...

ویدئوهای مرتبطهمه ویدئوها ...

خدمات مرتبطهمه خدمات...

رویدادهای مرتبطهمه رویدادها ...

برچسب‌ها